Skip to content

2020 – 2021 Committee List

A&S Promotion Committee

  • Alexiades, Vasilios

Advisory Committee

  • Bourni, Theodora
  • Brodskiy, Nikolay
  • Freire, Alexandre
  • Jameson, Marie
  • Lenhart, Suzanne (spring)
  • Lind, Joan
  • Mengesha, Tadele
  • Plaut, Conrad (chair)
  • Richter, Stefan (fall)
  • Strickland, Christopher

Allen Medal

  • Bourni, Theodora (chair)

Assessment Czar

  • Clark, Lauren (chair)

Assistantship & Graduate Admissions Committee

  • Chen, Xia (spring)
  • Day, Judy
  • Dydak, Jerzy
  • Freire, Alexandre (ex officio)
  • Maroulas, Vasileios
  • Richter, Stefan (chair)

Award Nominations

  • Frazier, Michael (chair)
  • Schulze, Tim

Barrett Lectures Committee

  • Mengesha, Tadele
  • Salgado, Abner

Calculus Vision Committee

  • Brodskiy, Nikolay
  • Humphries, Peter
  • Jameson, Marie (chair)
  • Lind, Joan (fall)
  • Lind, Joan (spring chair)
  • Pringle, Karin
  • Sukanek, Kevin

CIRTL Steering Committee

  • Brodskiy, Nikolay

College NS Curriculum Committee

  • Brodskiy, Nikolay

College Teaching Council

  • Brodskiy, Nikolay

Colloquium Committee

  • Sgouralis, Ioannis
  • Vellis, Vyron (chair)

Committee of Visitors DMS/NSF

  • Manderscheid, David (fall)

Communications

  • Brodskiy, Nikolay
  • Freire, Alexandre
  • Plaut, Conrad (chair)
  • Salgado, Abner

Course Cluster–Algebra

  • Finotti, Luis (chair)

Course Cluster–Analysis

  • Lind, Joan (chair)

Course Cluster–CAM

  • Salgado, Abner (chair)

Course Cluster–DE

  • Mengesha, Tadele (chair)

Course Cluster–GT

  • Freire, Alexandre (chair)

Course Cluster–Math Bio

  • Day, Judy (chair)

Course Cluster–Probability

  • Rajput, Balram (chair)

Data Science Initiative

  • Maroulas, Vasileios

Dean’s Advisory Council

  • Rosinski, Jan (fall)
  • Stephenson, Kenneth (spring)

Diagnostic (Algebra) F2021

  • Cartwright, Dustin (spring)
  • Freire, Alexandre (chair)
  • Nicoara, Remus (fall)
  • Nicoara, Remus (spring chair)

Diagnostic (Analysis) F2021

  • Phan, Tuoc (fall)
  • Phan, Tuoc (spring chair)
  • Richter, Stefan (fall chair)
  • Richter, Stefan (spring)

Diversity and Outreach

  • Day, Judy
  • Freire, Alexandre
  • Lenhart, Suzanne
  • Lind, Joan
  • Manderscheid, David (chair)
  • Nicoara, Remus
  • Plaut, Conrad

Enhanced Retention–Langford

  • Freire, Alexandre (chair)
  • Thistlethwaite, Morwen

Enhanced Retention–Strickland

  • Day, Judy (chair)
  • Lenhart, Suzanne

Faculty Development Leave Committee

  • Mulay, Shashikant (spring)
  • Salgado, Abner (chair)
  • Sundberg, Carl (fall)

Faculty Senate

  • Fridman, Tamah
  • Gelantalis, Michael
  • Ho, Anne
  • Horton, David
  • Maroulas, Vasileios

Goldwater Selection

  • Nicoara, Remus (fall)

Graduate Committee

  • Cartwright, Dustin
  • Feng, Xiaobing
  • Freire, Alexandre
  • Lenhart, Suzanne (spring)
  • Phan, Tuoc (chair)
  • Sgouralis, Ioannis
  • Thistlethwaite, Morwen
  • Wise, Steven (fall)

Graduate Council

  • Finotti, Luis

Graduate Student Advising Committee

  • Chen, Xia (spring)
  • Richter, Stefan (chair)
  • Schulze, Tim
  • Simpson, Henry
  • Sundberg, Carl (fall)

GTA Mentorship Steering Committee

  • Brodskiy, Nikolay (chair)
  • Dydak, Jerzy
  • Jameson, Marie (fall)
  • Lind, Joan

GTA Orientation Committee for Fall 2020

  • Jameson, Marie (chair)
  • Sukanek, Kevin

Honors Committee

  • Bourni, Theodora
  • Nicoara, Remus (chair)
  • Prosper, Olivia

Honors Day Oversight

  • Strickland, Christopher (chair)
  • Vellis, Vyron

IGSP Representative

  • Maroulas, Vasileios

Junior Colloquium

  • Denzler, Jochen (chair)

Lecturer Advisory Committee

  • Brodskiy, Nikolay
  • Griffis, John
  • Ho, Anne
  • Humphries, Peter
  • Meadows, Malissa (chair)
  • Swenson, Shel

Lecturer Promotion Committee

  • Brodskiy, Nikolay (chair)

Library Committee

  • Mulay, Shashikant (chair)

Math Club

  • Cartwright, Dustin (fall)
  • Finotti, Luis (chair)
  • Prosper, Olivia (spring)

Math Placement Committee

  • Brodskiy, Nikolay (chair)
  • Cook, Tracy
  • Meadows, Malissa
  • Sukanek, Kevin
  • Swenson, Shel

MM Curriculum Committee

  • Gelantalis, Michael
  • Griffis, John
  • Ho, Anne (chair)
  • Kazanova, Anna
  • Pringle, Karin
  • Swenson, Shel
  • Von Herrmann, Alan
  • Wolf, Allison

NSF Math Committee of Visitors/Subcommittee

  • Manderscheid, David (chair)

Pi Mu Epsilon

  • Denzler, Jochen
  • Mulay, Shashikant (chair)

Promotion Committee – Salgado

  • Feng, Xiaobing
  • Frazier, Michael
  • Karakashian, Ohannes (chair)
  • Wise, Steven

Putnam Exam

  • Denzler, Jochen (chair)

SACNAS/AWM Liaison

  • Lenhart, Suzanne (chair)

Scholarship

  • Cartwright, Dustin
  • Nicoara, Remus (chair)

Senior Lecturer Promotion Committee

  • Brodskiy, Nikolay (chair)

SIAM Student Chapter Advisor

  • Lenhart, Suzanne (chair)

Speak Test

  • Freire, Alexandre (chair)
  • Rajput, Balram

Teaching Effectiveness Committee

  • Denzler, Jochen
  • Frazier, Michael (chair)
  • Karakashian, Ohannes
  • Richter, Stefan
  • Simpson, Henry

Teaching Faculty Bylaws Revision Committee

  • Brodskiy, Nikolay

Timetable Task Force

  • Brodskiy, Nikolay

Undergraduate Advising

  • Alexiades, Vasilios
  • Clark, Lauren
  • Day, Judy
  • Denzler, Jochen
  • Finotti, Luis
  • Mulay, Shashikant
  • Rajput, Balram
  • Stephenson, Kenneth

Undergraduate Committee

  • Alexiades, Vasilios
  • Brodskiy, Nikolay (ex officio)
  • Denzler, Jochen (fall)
  • Dydak, Jerzy
  • Lind, Joan (ex officio)
  • Meadows, Malissa
  • Phan, Tuoc (spring)
  • Stephenson, Kenneth (chair)
  • Todorova, Grozdena

Undergraduate Major/Minor Director

  • Lind, Joan (chair)

Undergraduate Math Conference

  • Alexiades, Vasilios (chair)

Undergraduate Mentoring

  • Nicoara, Remus
  • Thistlethwaite, Morwen

The flagship campus of the University of Tennessee System and partner in the Tennessee Transfer Pathway.

Report an accessibility barrier