Unless otherwise stated, all events will take place at Highland Manor in the octagonal conference center

Saturday

Time Event
7:00-? Reception

Sunday

Time Event
8:00-9:00 Breakfast
9:20 Opening
Ken Stephenson (UT)
9:30-9:50 "Conformal"
Chuck Collins (UT)
9:50-10:30 Introduction to Applications
Monical Hurdal (FSU)
10:40 Break
10:50-11:40 Discrete Weingarten Operator and Surface Optimization
Konrad Polthier (TU Berlin)
11:50-12:20 Discrete minimal surfaces from circle patterns: Geometry from combinatorics
Alexander Bobenko (TU Berlin)
12:30-1:30 Lunch
1:30-2:20 Dynamic Surface Meshing
Herbert Edelsbrunner (Duke)
2:30-3:00 Geometry of Natural Surfaces in Human Vision
Amir H. Assadi (Wisconsin)
3:10 Break
3:30-4:00 Discrete S-isothermic Surfaces
Tim Hoffmann (TU Berlin/U. Mass)
4:10-4:40 Using Wilmore bending energy to drive a sphere eversion
John Sullivan (Illinois)
6:30-8:00 Dinner
8:30-? Informal Gathering w/Snacks

Monday

Time Event
7:30-8:30 Breakfast
9:00-9:50 Surface Compression
Peter Schroeder (Cal Tech)
10:00-10:30 Adaptive Hybrid Conformal Surface Meshing
Ahmed Khamayseh (ORNL)
10:40 Break
11:00-11:30 Hierarchical Image Segmentation and 2D Shape Classification - using Multigrid Techniques for the Laplace Operator
Eitan Sharon (Brown)
11:40-12:10 Computing surface conformal structures and applications in computer science
Xianfeng Gu (Harvard)
12:20-1:30 Lunch
1:30-3:30 Demos and Posters
Freetime for demos and poster viewing between presentations
1:30-1:45 Java software for circle patterns and discrete minimal surfaces
Boris Springborn (TU Berlin)
2:00-2:15 Kinetic Geometry with JavaView
Klaus Hildebrandt (TU Berlin)a
2:30-2:45 BrainWorks
Tilak Ratnanather (Johns Hopkins)
3:00-3:15 (TBA)
David Page (Tennessee)
3:30-? Open Activities: Hike, Horse Ride, Talk or ?
? Dinner (on your own)
8:00-? Informal Gathering and Snacks

Tuesday

Time Event
7:30-8:30 Breakfast
9:00-9:50 Quasisymmetric Parameterizations of Metric Spheres
Mario Bonk (Michigan)
10:00-10:30 A Möbius Invariant Metric
David Minda (Cincinnati)
10:40 Break
11:00-11:30 Hubbard Trees and Harmonic Polynomials
Lukas Geyer (Michigan)
11:40-12:10 Creating Circle Packings with Prescribed Angles Using Conformal Welding
Brock Williams (Texas Tech)
12:20-1:30 Lunch
1:30-2:00 Computing the Watershed Transform on a Surface Model of the Human Brain Cortex
Maryam Rettman (National Institute on Aging)
2:10-3:00 On the Metrics and Euler-Lagrange Equations of Computational Anatomy
Michael Miller (Johns Hopkins)
3:10 Break
3:30-4:30 Discussion and Closing
Al Marden (Minnesota) and De Witt Sumners (FSU)
6:30-? Dinner (Local Restaurants)